Skąd się bierze mech na dachach i jak z nim walczyć?

Skąd się bierze mech na dachach i jak z nim walczyć?

Odpowiedzią na zadane pytanie może być mycie i czyszczenie dachówki z mchu.  Ale od początki skąd się bierze zielony nalot:

Jeśli Twój dom otoczony jest dorodnymi drzewami, mieszkasz w sąsiedztwie lasu, jest mało nasłoneczniony, źle wentylowany to dach Twojego domu może być narażony na rozwój alg, a w późniejszym etapie mchu, porostami, wykwitów. Można w tym upatrywać się walorów estetycznych, choć jest to sprawa dość względna. Niemniej jednak najczęściej stanowią one problem dla właścicieli budynków, ponieważ mech i porosty nie wpływają korzystnie na pokrycie dachowe, ba można nawet orzec, że są dla niego niebezpieczne.

Mech to roślina, która potrafi rozwijać się niemal na każdym podłożu, nawet na szkle. Najlepiej jednak rozmnaża się w miejscach zacienionych i wilgotnych, stąd nalot na dachu występuje na północnej stronie, dodatkowo osłoniętej drzewami, gdzie brakuje nasłonecznienia osuszającego pokrycie dachowe. Jeśli wiec Twój dach znajduje się w takim miejscu, jest narażony na to, że wraz z wiatrem pojawią się na nim nasiona mchu, do którego ukorzeniania się wystarczy kawałek podłoża, powstałego z kurzu, liści i pyłów znajdujących się na dachu. Do jego rozrostu przyczynia się również słaba wentylacja dachu, spowodowana po prostu nieprawidłowym położeniem dachówki.

Niewielka ilość mchu na dachu, nie jest groźna, ale już większa jego ilość, może nieść skutki w postaci mikropęknięć, uszkodzeniu warstwy wierzchniej, korozji metali, prowadzącej z kolei do obniżenia wytrzymałości połaci. To z kolei może doprowadzić w długoterminowych okresie do konieczności wymiany całego dachu. Dlatego też należy pozbywać się mchu z dachu i najlepiej zapobiegać jego powstawaniu. Można to zrobić za pomocą twardej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Jeśli chcemy zrobić to sami, musimy być bardzo ostrożni, ponieważ dach pokryty mchem jest bardzo śliski, stąd jeśli nie mamy takich umiejętności, lepiej zlecić to fachowcom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i przygotowanie.

Do czyszczenia dachówki z mchu stosuje się preparaty biobójcze, które należy dobrać do konkretnego pokrycia dachowego. Następnie po usunięciu mchu, powinno się odpowiednio zaimpregnować dach, preparatami silikonowymi, aby zabezpieczyć go przed ponownym narastaniem mchu. Takie preparaty zmniejszają także wnikanie wody w pokrycie, dach mniej się brudzi oraz skutecznie chronią określone rodzaje dachówek przed promieniami UV. Profesjonalnie wykonanie mycie i zaimpregnowanie dachu, pozwoli Ci zapomnieć o problemie związanym z mchem nawet na kilka lat. Dla dachówek, które ząb czasu nadgryzł również jest sposób na ich odświeżenie poprzez położenie farb przemysłowych ale o tym w następnych wpisach.

Dodaj komentarz