You are currently viewing Jaka farba na dach z blachy
malowanie blachodachówki

Jaka farba na dach z blachy

Blacha to jedno z najczęstszych pokryć dachowych. Z biegiem lat poddaje się procesom starzenia a co za tym idzie koniecznym jest zabezpieczenie tego typu powierzchni. Dlatego dziś poruszę temat jaka farba na dach z blachy. 

Malowanie dachów z blachy – dlaczego warto?

 Musisz zdawać sobie z tego sprawę, że blacha kiedyś, a dziś to całkowicie inna grubość i wytrzymałość. Dlatego jeśli masz starą dachówkę z blachy to proszę dbaj o nią bo lepszej nie kupisz. Dzisiejsze blachy to cienkie arkusze pokryte jeszcze cieńszą powłoką malarską.  Skupmy się zatem na najczęściej występujących dachach z lat 90 tych, które teraz wymagają renowacji. Producent najczęściej dawał 20 lat gwarancji. Dziś te blachy są spłowiałe, farba się kruszy, odchodzi płatami, lub zachodzi biała korozja, lub korozja metalu. Nie jest to pokrycie wieczne ale relatywnie tańsze od ceramiki. A my mamy sposób na przedłużenie życia tej dachówce – a przez to oszczędności dla Twojego budżetu.

Farba do dachówki z blachy – jaką wybieramy?

Kiedyś był chlorokauczuk i ewentualnie to co szwagier załatwił ze stoczni. Dziś ten wybór jest duży i może stwarzać problem dla zwykłego „Kowalskiego”. Bo farby do blachy mogą chronić nasz dach 10 lub 25 lat, mogą „pogryźć” się z tym co już masz na dachu czy nawet odpaść mniej wprawnemu wykonawcy. Różnią się wypełniaczami, pigmentami, dodatkami, uszlachetniaczami, rozpuszczalnikami …… Malowaliśmy farbami wodnymi akrylowymi, poliwinylowymi, rozpuszczalnikowymi akrylami, dwuskładnikowymi poliuretanami. Każde z nich ma swoje zalety i wady ale co najważniejsze inny okres trwałości. Trwałość związana jest z ceną usługi. Wybieraj świadomie wykonawców którzy swoje usługi opierają na trwałości powłoki a nie tylko cenie za m2.

Farba do blachy – sposób jej nakładania.

 Jeśli spędziłeś trochę więcej czasu na mojej stronie to na pewno wiesz jak przygotować dach do malowania. Wiesz, że pierwszym elementem jest czyszczenie blachy, dalej drobne naprawy, odtłuszczenie, spłukanie, ewentualne szlifowanie i odpylenie. To tak w skrócie więcej poczytasz w moim artykule lub w normach i kartach charakterystyki farb do blachy.
Przygotowanie to najważniejszy proces dalej może być tylko ….. gorzej. Co to znaczy i dlaczego straszę. A bo temperatura, nagrzewanie blachy, wilgotność, temperatura rosy, słońce. Potem złe rozcieńczanie, suchy natrysk, przegrubienia, odparzenia, kratery, zła grubość powłoki itp..  Wiele błędów można uniknąć ale to wymaga lat praktyki i szkoleń.
Ogólnie farbę do blachy nakłada się najczęściej agregatem hydrodynamicznym, rzadko pędzlem, rzadziej wałkiem. Jeśli mówimy o dachu z blachy nie wyobrażam sobie wykonawcy 3 tyg z pędzlem lub wałkiem.
Farby do blachy można podgrzewać (nie wszystkie rodzaje) dlatego wprawieni wykonawcy czasem malują na gorąco.
W skrócie – baniak z farbą stoi na ziemi a pracownik wysokościowy/malarz mając tylko pistolet hydrodynamiczny wprawnie maluje dach. Szybkość to ok 200-400 m2 na dzień dla jednego człowieka przy skośnym dachu.