You are currently viewing Jak zabezpieczyć dachówkę ceramiczną

Jak zabezpieczyć dachówkę ceramiczną

Dachówka ceramiczna jest trwałym i bardzo estetycznym wykończeniem dachu. Niejednokrotnie mamy możliwość renowacji dachówki ceramicznej, która ma około 100 lat i jest nadal w dobrej kondycji. Wystarczy czasem spojrzeć na popularne dachówki karpiówki, które czasem mimo braku jakiegokolwiek zabiegu mycia, impregnacji czy malowania nadal wyglądają dobrze.

Dlaczego warto zabezpieczyć dachówkę ceramiczną?

Warunki atmosferyczne nie oszczędzają żadnego materiału, jedne wolniej, drugie szybciej ale wszystkie czasem ulegają niszczącym siłom natury. Kurz, sole, algi, mech, kwaśne deszcze, soki z drzew, sadza, przemarzanie, nagrzewanie, nasłonecznienie, wilgoć  i wiele innych czynników przed którymi warto zabezpieczyć dach.

Dachówka, dachówce nierówna?

Zgadza się gdyż wyróżnia się dachówki ceramiczne naturalne, angobowane, szkliwione. Każda z nich ma inną podatność na wymienione wyżej czynniki naturalne. Dlatego ważnym jest aby ocenić stan naszego dachu i zadziałanie w odpowiednim momencie – zapobieganie lepsze niż wymiana. Dla dachówki ceramicznej okres, w którym należy baczniej spoglądać na stan dachu to około 12 lat. Wtedy podejmujemy kroki.

Impregnacja czy malowanie?

Przed tym wyborem i tak czeka nas mycie dachuW trakcie prac związanych z myciem dachówki ceramicznej naprawiamy ubytki, wymieniamy dachówki, zaklejamy nieszczelne miejsca, dokonujemy oględzin stanu dachu, rynien, kominów. Następnie w przypadku gdy dachówka nie straciła koloru pod wpływem UV, nie zaczyna porastać, a brud atmosferyczny nie jest duży – wystarczy impregnacja. Impregnat jest odporny na działanie alkaliów jest środkiem konserwującym, który wnika w podłoże. Zapobiega przenikaniu kapilarnego deszczu i wody do konstrukcji i daje powierzchnię o wysokim efekcie antyadhezyjnym. Pozwala parze wodnej pochodzić z wewnątrz konstrukcji na zewnątrz. Zapobiega zniszczeniom spowodowanym mrozem.  Zbieg chroniący do 10 lat przed negatywnym wpływem korozji biologicznej. W przypadku gdy dach porasta, wyblaknął, brud siada mocniej niż kiedyś konieczne jest malowanie farbami przemysłowymi – gdyż tylko takie utrzymają się na tak twardej powierzchni. Do malowania dachówki ceramicznej potrzebne jest duże doświadczenie w malowaniu oraz doborze powłok malarskich. Ale o tym będzie kolejny artykuł.