You are currently viewing Jakie zanieczyszczenia znajdziesz na swoim dachu, jak się ich pozbyć? Co to jest mycie i czyszczenie dachów?

Jakie zanieczyszczenia znajdziesz na swoim dachu, jak się ich pozbyć? Co to jest mycie i czyszczenie dachów?

Dach Twojego domu wymaga raz na jakiś czas wykonania procesu renowacji. Mycie i czyszczenie dachów to zabieg prosty, szybki i bardzo potrzebny.

Jakie to zanieczyszczenia?

Do najczęstszych z nich należą:

  • gałęzie, liście, igły z drzew, pył
  • odchody ptaków
  • odpadający tynk lub uszkodzone dachówki
  • algi, mech, glony, porosty, soki z drzew,
  • zanieczyszczenia pozostawione przez ekipy budowlane: gwoździe, śrubki, wkręty
  • brud atmosferyczny i kurz
  • brud z pobliskich budynków przemysłowych
  • sadza z kominów

Gdzie najczęściej znajdują się te zanieczyszczenia ?

Zanieczyszczenia lokalizują się w miejscach, do których mogą się łatwo przyczepić. W przypadku gałęzi, liści czy śmieci, czyli w pobliżu kominów, systemów okablowania, obróbek blacharskich, okien dachowych i między dachówkami.  Pozostałe zanieczyszczenia z biegiem lat osadzają się na dachu przywiane z wiatrem, opadłe z deszczem z zanieczyszczeniami.

Jakie zagrożenia płyną z tego, że zanieczyszczenia przez wiele lat są na naszym dachu?

W sytuacji, gdy w jednym miejscu nagromadzą się zanieczyszczenia w większej ilości i zadziałają na nie zmieniające się czynniki atmosferyczne, mogą rozpocząć się ich procesy gnilne. To może skutkować powstawaniem korozji na dachu blaszanym, powstawaniem ubytków, będącymi zagrożeniem dla szczelności dachu. W przypadku dachówek są one narażone na porastanie mchem i innymi organizmami żywymi. Dalej może dojść do rozrostu systemu „korzeniowego”, będącego zagrożeniem struktury dachówki. Należy również wspomnieć o ogólnej estetyce dachu, wpływającej na całokształt naszego domu.

Jak można usunąć zanieczyszczenia z dachu?

Usuwaniem zanieczyszczeń możemy zająć się sami, jeśli potrafimy poruszać się po dachu w sposób bezpieczny. Potrzebujemy myjkę ciśnieniową,  rusztowanie, czy podnośnik koszowy lub drabiny.  Profesjonalne firmy korzystają z umiejętności alpinistycznych i dostępu linowego. Usługę mycia i czyszczenia dachu realizują w krótkim czasie (dach ok 200 m2 w ciągu jednego dnia), dzięki wykorzystaniu wysokociśnieniowych myjek i efektem nowej dachówki.

Jak można usunąć zanieczyszczenia z dachu?

Gdy uda nam się już oczyścić nasz dach z wszelkich zanieczyszczeń, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Nie tylko dla zachowania długotrwałego efektu czystości ale w celu wydłużenia żywotności naszych połaci dachowych. Zabezpieczeniem takim może być impregnacja. Jest to nałożenie środka nadającego naszej dachówce właściwości samoczyszczące, chroniąc przed wilgocią, osadzaniem się brudu i wzmacniając strukturę dachówki. Profesjonalne firmy szybko i skutecznie nakładają taki impregnat za pomocą agregatów malarskich. Ciśnienie wtłacza środek w każdą szczelinę dachu. Innym sposobem zabezpieczenia dachu, zwłaszcza takiego, który jest już w złym stanie technicznym, ale jeszcze nie wymaga całkowitej wymiany, jest pomalowanie dachu. Podobnie jak impregnat, farbę można nałożyć agregatem. Pomalowanie dachu przynosi długotrwałe zabezpieczenie, nawet powyżej na 15-20 lat. Po tym okresie dachówkę znów można umyć i zmienić jej kolor przez co mamy efekt nowego dachu a koszt rozłożony na te odstępy czasu jest mniej odczuwalny niż wymiana całości dachówek.

Dodaj komentarz