Jakie zanieczyszczenia znajdziesz na swoim dachu, jak się ich pozbyć?

Jakie zanieczyszczenia znajdziesz na swoim dachu, jak się ich pozbyć?

Dach Twojego domu, tak jak i inne jego części wymaga raz na jakiś czas wyczyszczenia. Jest to, podobnie jak elewacja, wyeksponowana część domu a przez to narażona na różne zanieczyszczenia.

Jakie to zanieczyszczenia?

Do najczęstszych z nich należą:

  • gałęzie, liście, igły z drzew, pył
  • odchody ptaków
  • odpadający tynk lub uszkodzone dachówki
  • algi, mech, glony, porosty, soki z drzew,
  • zanieczyszczenia pozostawione przez ekipy budowlane: gwoździe, śrubki, wkręty
  • brud atmosferyczny i kurz
  • brud z pobliskich budynków przemysłowych
  • sadza z kominów

Gdzie najczęściej znajdują się te zanieczyszczenia ?

Zanieczyszczenia lokalizują się w miejscach, do których mogą się łatwo przyczepić w przypadku gałęzi, liści czy śmieci, czyli w pobliżu kominów, systemów okablowania, obróbek blacharskich, które wystają, okien dachowych i między dachówkami, jeśli powstały jakieś szczeliny. Pozostałe zanieczyszczenia z biegiem lat osadzają się na dachu przywiane z wiatrem, opadłe z deszczem z zanieczyszczeniami.

Jakie zagrożenia płyną z tego, że zanieczyszczenia przez wiele lat są na naszym dachu?

W sytuacji, gdy w jednym miejscu nagromadzą się zanieczyszczenia w większej ilości i zadziałają na nie zmieniające się czynniki atmosferyczne, mogą rozpocząć się ich procesy gnilne, co z kolei może skutkować powstawaniem korozji na dachu blaszanym, a co za tym idzie, powstawaniem ubytków, będącymi zagrożeniem dla szczelności dachu. W przypadku dachówek są one narażone na porastanie mchem i innymi organizmami żywymi, z których może dojść do rozrostu systemu „korzeniowego”, będącego zagrożeniem struktury dachówki. Należy również wspomnieć o ogólnej estetyce dachu, wpływającej na całokształt naszego domu.

Jak można usunąć zanieczyszczenia z dachu?

Usuwaniem zanieczyszczeń możemy zająć się sami, jeśli potrafimy poruszać się po dachu i posiadamy myjkę ciśnieniową lub z rusztowania, czy podnośnika koszowego. Profesjonalne firmy korzystają z umiejętności alpinistycznych i dostępu linowego. Usługę mycia dachu realizują w krótkim czasie (dach ok 200 m2 w ciągu jednego dnia), dzięki wykorzystaniu wysokociśnieniowych myjek i efektem nowej dachówki.

Jak można usunąć zanieczyszczenia z dachu?

Gdy uda nam się już oczyścić nasz dach z wszelkich zanieczyszczeń, warto go odpowiednio zabezpieczyć przed gromadzeniem się nowych zanieczyszczeń, dla zachowania długotrwałego efektu czystości i w celu wydłużenia żywotności naszych połaci dachowych. Zabezpieczeniem takim może być impregnacja, czyli nałożenie środka, który nadaje naszej dachówce właściwości samoczyszczące, chroniąc przed wilgocią, osadzaniem się brudu i wzmacniając strukturę dachówki. Profesjonalne firmy szybko i skutecznie nakładają taki impregnat za pomocą agregatów malarskich, wtłaczając środek w każdą szczelinę dachu. Innym sposobem zabezpieczenia dachu, zwłaszcza takiego, który jest już w złym stanie technicznym, ale jeszcze nie wymaga całkowitej wymiany, jest pomalowanie dachu. Podobnie jak impregnat, farbę można nałożyć agregatem. Pomalowanie dachu przynosi długotrwałe zabezpieczenie, nawet powyżej na 15-20 lat. Po tym okresie dachówkę znów można umyć i zmienić jej kolor przez co mamy efekt nowego dachu a koszt rozłożony na te odstępy czasu jest mniej odczuwalny niż wymiana całości dachówek.

Dodaj komentarz