Pytania i odpowiedzi

Warto myć dachówkę, gdy stan wizualny i techniczny budzi Twoją uwagę. Estetyka nieruchomości jest bardzo ważna, ale myjemy również, aby przedłużyć jej żywotność, dlatego, że dach ulega procesom:- fizycznym – zniszczenie struktury, korozja, – biologicznym – glony aerofityczne są dowodem na to, że rozpoczął się proces biodeterioracji (niszczenie materiałów)- chemicznym – kwaśne deszcze, sadza.
  • bezpiecznie – dzięki bezpiecznym technikom dostępu linowego

  • szybko – przy zastosowaniu myjek spalinowych z regulowanym ciśnieniem do 300 bar
  • dokładnie – poprzez dwukrotne mycie – gruntowne i szczegółowe
  • niedrogo – z uwagi na najlepszy sprzęt, robimy szybko i dokładnie dlatego możemy dać dobre ceny
  • skutecznie – poprzez zastosowanie odpowiednich środków i preparatów biobójczych
  • szczegółowo – nie zostawiamy uszkodzeń, które dostrzeżemy na dachu, tylko w cenie je naprawiamy, uszczelniamy kominy, czyścimy rynny, spłukujemy elewację.

To zależy od środowiska – wilgotność, drzewa, nasłonecznienie, sadza, kurz, ale także od porowatości dachówki i jej jakości.
Najczęściej myjemy dachy betonowe w okresie 5 – 10 lat użytkowania, czyszczenie dachówki ceramicznej 8-12 roku użytkowania, mycie blacho dachówki po 10 latach. Pamiętajmy, że zapobieganie jest tańsze od późniejszej wymiany.
Czyszczenie dachówki do 150-200 m2 trwa jeden dzień, łącznie z umyciem kominów, rynien, spłukaniu elewacji, posprzątaniu. Tak szybko i bezpiecznie dlatego, że dysponujemy mocnymi spalinowymi myjkami ciśnieniowymi oraz wyszkolonymi alpinistami przemysłowymi.

Chemia jest biodegradalna, jej stężenie nie jest na tyle duże aby zagroziło nasadzeniom. Mycie ciśnieniowe dodatkowo rozrzedza środek, który z wodą spływa do kanalizacji deszczowej lub na wolny wylew.

Środki niwelujące glony, mech, bakterie, brud i kurz, sadzę wspomagają proces mycia ciśnieniowego. Alpinista przemysłowy po nałożeniu aktywnej piany myje gruntownie dach – następnie ocenia stan dachu, wymienia ewentualne uszkodzenia, uszczelnia, czyści rynny. Dopiero po tych pracach może nastąpić mycie szczegółowe polegające na spłukaniu całości i domyciu pozostałości.

Należy mieć na uwadze, że dachówka betonowa jest bardziej porowata , składa się z mniej trwałych materiałów od dachówki ceramicznej, dlatego samo mycie może być niewystarczające. Mycie odsłania pory, w których glony i mchy rozwijają się i niszczą strukturę, dlatego ważnym jest aby zmniejszyć porowatość. Starsze dachówki betonowe lub dachówki niższej jakości, należy po umyciu zaimpregnować. Dachówki ceramiczne można impregnować jeśli są chłonne i nastąpiło wrastanie glonów.

Impregnat nakłada się po wcześniejszym dokładnym umyciu dachu.
Stosuje się przeważnie 2 warstwy nanoszone agregatem malarskim, który pod ciśnieniem wciska ultra małe cząsteczki głęboko w powierzchnię materiału, łącząc się z jej strukturą. Odnawia i wzmacnia pierwotny kolor. Utrudnia porastanie mchem oraz przeciwdziała osadzaniu się zanieczyszczeń. Impregnat działa przez okres około 10 lat, co znacznie zwiększa żywotność materiału który jest nim pokryty.

Impregnat zalecany jest do dachówki betonowej oraz ceramicznej:

  • doskonała zdolność do penetracji podłoża
  • schnięcie do nielepiącej się postaci
  • szybkie powstawanie efektu hydrofobowego
  • skuteczność w przypadku małych pęknięć i szczelin (dezaktywacja rys)
  • redukcja skłonności do zabrudzeń, zapobieganie powstawaniu grzybów i porostów
  • otwarty na dyfuzję pary wodnej
  • skuteczny także na wilgotne podłoża

Impregnat należy położyć na świeżą dachówkę lub na dachówkę w procesie renowacji. Najczęściej impregnujemy dachówkę betonową po ok. 8 – 10 lat, dachówki ceramiczne ok. 12-15 roku użytkowania. Impregnat, który używamy przeszedł testy starzenia w laboratorium oraz został przetestowany przez Instytuty badawcze w Polsce. Wg testów impregnat utrzymuje się w dachówce do 10 lat.

Glony potrafią rozwijać się nawet na szkle dlatego nawet najlepsze impregnaty i farby nie zastopują ich powstawaniu. Niestety jeśli środowisko sprzyja rozwijaniu glonów to zabiegi renowacji powstrzymują jego rozrost, ale nie zmienią środowiska. Niemniej bez zabiegu renowacji dach będzie szybko zniszczony, a koszt wymiany to równowartość 3-6 razy renowacji w ciągu 50 lat.

Nie. Impregnat to nie grunt, działa on hydrofobowo i będzie odpychał farby . Impregnat nakładamy po umyciu na dachówkę, której stan jest dobry. Malowanie dachów natomiast odbywa się na bardziej zniszczonej dachówce lub przy zmianie koloru. Nie ma potrzeby aby na pomalowany dach nałożyć impregnat, gdyż farba ma również właściwości impregnatu.

  • dachy ceramiczne – dla zmiany koloru lub po 20 -25 latach ,
  • dachy betonowe (cementowe) – dla zmiany koloru lub po 15-20 latach
  • blacho- dachówka – gdy chcemy zmienić kolor, powłoka wyblaknie, odchodzi – najczęściej po upływie gwarancji – 15 lat
  • gontem, papą – najlepiej nowy aby posypka dobrze była sklejona, ewentualnie po kilku latach.

Używamy przemysłowych farb do dachów, które dzięki nowej technologii oraz grubości powłoki utrzymują się na dachu przez wiele lat dając mu nowy wygląd i niesamowitą trwałość. Farby do dachówki betonowej tworzą powłokę, która powinna zalepić pory, dać ładny i świeży wygląd na lata. Ceramika wymaga dostosowania odpowiedniej farby i profesjonalnego nałożenia aby związać twardą mało porowatą powierzchnię z nowym materiałem malarskim. Malowanie blachy wymaga najczęściej zerwania starej powłoki i nałożenia przemysłowej farby, która utrzyma się dłużej od fabrycznej.

Koszt malowania jako usługa najczęściej jest podobny przy zastosowaniu tańszych farb i tych przemysłowych dlatego zawsze zalecamy aby usługa była wykonana lepszymi materiałami. Używamy najlepszych marek farb takich jak: Jotun, Sigma, Sika, Tikkurila,

Skorzystaj z formularza kontaktowego i uzyskaj bezpłatnie wycenę na podstawie zdjęcia lub adresu.