You are currently viewing Jaka farba do malowania dachówki
Jaka farba do blachy

Jaka farba do malowania dachówki

Jaką farbę wybrać do malowania dachówki? Przewodnik po produktach do dachu

Producentów farb oraz rodzajów farb do dachówki jest bardzo dużo – jak nie zginąć w gąszczu informacji?. Pozwól że z doświadczenia powiemy kilka słów o farbach do malowania dachów. Nie odpowiemy jakie produkty kupić tylko jakie my przetestowaliśmy, znamy lub stosujemy. Konkretną farbę dobieramy do dachu.

Farba do dachówki betonowej.

Farba akrylowa do dachówki betonowej najczęściej strosuje się ją do różnego pokryć takich jak beton, drewno, tynk, dachówki betonowe. Są uniwersalne, łatwe w nakładaniu, rozpuszczalnikiem jest wodna stąd ich niższa cena.  Można nimi nalować wałkiem, pędzlem czy natryskiem. Powinny cechować się odpornością na warunki atmosferyczne, UV, porost glonów. Spełniają warunek dekoracyjno-ochronny. Ich czas trwałości powłoki oceniam na krótszy w porównaniu do farb rozpuszcalnikowych lub dwuskładnikowych. Farba alkidowa lub flatowa do dachówki betonowej – rozpuszczalnikiem jest tani i ogólnodostępny rozpuszczalnik stąd niższa cena. Jest to produkt dość uniwersalny do różnych materiałów. Najczęściej występuje w wersji połyskliwej z uwagi na tłuste żywice jako rozpuszczalnik. Jest to dość trudny produkt do malowania z uwagi na szybkie tempo wysychania oraz łatwość w przegrubieniu.  Dlatego nie nadaje się do grubszych połok, których czasem wymaga dachówka betonowa. farba akrylowa rozpuszczalnikowa – bardziej profesjonalne farby, których rozpuszcalnikiem nie jest woda. Są bardziej trwałe, trudniejsze w nakładaniu, można kłaść grubsze powłoki. Malowanie wymaga wprawy i doświadczenia. Również stosowane do betonu, drewna, metalu. farba dwuskładnikowa poliuretanowa  – jest to chemicznie utwardzalna farba odporna na promieniowanie UV, trudne warunki atmosferyczne, bardzo odporna na  uszkodzenia mechaniczne, odpychają wodę a przez to wolniej porastające mchem. Można je stosować w różnych warunkach atmosferycznych oraz na praktycznie każdą powierzchnie malowaną. Są to najbardziej wymagające farby od malarza ale najbardziej zabezpieczają powierzchnie malowane dachu.

Farba do dachówki ceramicznej

Z naszego doświadczenia najlepiej sprawdza się farba poliuretanowa, która może być stosowana zarówno do dachówki ceramicznej natruralnej, angobowanej, szliwionej.  Cześć wykonawców stosuje farby akrylowe rozpuszcalnikowe lub akrylowe jednak tutaj należy dokładnie przetestować przyczepność do podłoża.  Farba ta siada niemal na kazdej powierzchni, nie wymaga podkładu. Farby posiadają wysoką zawartość części stałych dzięki czemu można stasować 1 lub 2 warstwy.  Najczęściej są przeznaczone do dużych elementów stalowych. Można znaleźć również elastyczne farby poliuretanowe, którymi malowaliśmy beton, ceramikę, blachy, papę i gont bitumiczny.

Farba do blachodachówki, blachy trapezowej, płyt obornickich, elewacji typu sandwich

Farba do blachy powinna być odpowiednio dobrna z uwagi na mnogość różnych pokryć z blachy (grubość, kształt, materiał jaki został użyty itp.). W naszych pracach stosowaliśmy niemal każdy rodzaj farb i skończyliśmy na tych najlepszych.  Ponad 12 lat temu malowaliśmy farbami akrylowymi wcześniej odpowiednio zagruntowanymi podkładami wodnymi. Później przyszedł czas na rożne gruntoemalie i produkty rozpuszczalnikowe. Mimo, że nie były to najtańsze marketówki to dziś malujemy tylko farbami premium. Do takich należą farby dwuskładnikowe (epoksydowe, poliuretanowe) oraz farby jednoskladnikowe topowych marek. Ciężkie systemy malarskie to wyzwanie dla malarza ale długotrwały efekt na Twoim dachu.