Odpowiedzią na zadane pytanie może być mycie i czyszczenie dachówki z mchu. Ale od początki skąd się bierze zielony nalot:
Twój dom otoczony jest dorodnymi drzewami, mieszkasz w sąsiedztwie lasu, jest mało nasłoneczniony, źle wentylowany? To dach Twojego domu może być narażony na rozwój alg. W późniejszym etapie mchu, porostami, wykwitów. Można w tym upatrywać się walorów estetycznych, choć jest to sprawa dość względna. Niemniej jednak najczęściej stanowią one problem dla właścicieli budynków. Mech i porosty nie wpływają korzystnie na pokrycie dachowe, ba można nawet orzec, że są dla niego niebezpieczne.
Mech to roślina, która potrafi rozwijać się niemal na każdym podłożu, nawet na szkle. Najlepiej jednak rozmnaża się w miejscach zacienionych i wilgotnych. Nalot na dachu występuje najczęsciej na północnej stronie. Jeśli dodatkowo osłoniętej drzewami, gdzie brakuje nasłonecznienia mamy gotowy przepis rozwój mchu. Czasem wystarczy kurz, liście, pył znajdujący się na dachu oraz algi. Do jego rozrostu przyczynia się również słaba wentylacja dachu, spowodowana po prostu nieprawidłowym położeniem dachówki.
Niewielka ilość mchu na dachu, nie jest groźna. Większa jego ilość, może nieść grożne skutki takie jak: mikropęknięcia, uszkodzeniu warstwy wierzchniej, korozji metali, obniżenia wytrzymałości połaci. To z kolei może doprowadzić w długoterminowych okresie do konieczności wymiany całego dachu. Dlatego też należy pozbyć się mchu z dachu i najlepiej zapobiegać jego powstawaniu. Możemy to zrobić za pomocą twardej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Jeśli chcemy zrobić to sami, musimy być bardzo ostrożni. Dach pokryty mchem jest bardzo śliski, stąd jeśli nie mamy takich umiejętności, lepiej zlecić to fachowcom. Posiadają odpowiednie myjki ciśnieniowe i przygotowanie do poruszania się po dachu.
Do czyszczenia dachówki z mchu stosuje się preparaty biobójcze, które należy dobrać do konkretnego pokrycia dachowego. Następnie po usunięciu mchu, powinno się odpowiednio zaimpregnować dach, preparatami silikonowymi, aby zabezpieczyć go przed ponownym narastaniem mchu. Takie preparaty zmniejszają także wnikanie wody w pokrycie. Dach mniej się brudzi oraz skutecznie jest chroniony przed promieniami UV. Profesjonalnie wykonanie mycie i zaimpregnowanie dachu, pozwoli Ci zapomnieć o problemie związanym z mchem nawet na kilka lat. Dla dachówek, które ząb czasu nadgryzł również jest sposób na ich odświeżenie poprzez położenie farb przemysłowych ale o tym w następnych wpisach.