Profesjonalne ZABEZPIECZENIE DACHÓW

PRAWIDŁOWA KONSERWACJA DACHU

Dach jako najbardziej wyeksponowana część budynku, narażony jest na czynniki niszczące materiał, z którego jest wykonany. Prawidłowo wykonana konserwacja zabezpieczy dach na lata oraz pozwoli wydłużyć jego żywotność, a także nada nowy wygląd nieruchomości, podnosząc jej wartość. W tym krótkim wpisie przedstawimy proste i skuteczne rozwiązania na renowację i konserwację różnego rodzaju pokrycia dachowego.

Warto zacząć od tego, że rozróżniamy kilka podstawowych pokryć dachowych, a każde z nich wymaga zabezpieczenia przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi, fizycznymi po różnym czasie od montażu. Świadomi faktu, iż prewencja i odpowiednio szybko wdrożone działania zabezpieczające nasze pokrycie dachowe jest znacznie tańszą opcją niż wymiana na nowe, dowiedz się, jak można zabezpieczyć najpopularniejsze pokrycia dachowe.

malowanie-dachówki-natryskiem

Zabezpieczenie dachówki betonowej i ceramicznej

Aby dachówka betonowa i ceramiczna przetrwały jak najdłużej, można wykonać pewne zabiegi konserwujące i zabezpieczające. Wyróżniamy tutaj:

  • odgrzybianie,
  • mycie ciśnieniowe dachówki,
  • impregnację dachówki,
  • malowanie dachówki.

Impregnować możemy dachówkę nową oraz taką, która jeszcze nie wymaga malowania. W przypadku nowej inwestycji impregnacja będzie najtańsza, gdyż nie wymaga tak dużego nakładu pracy. Z kolei impregnacja dachu pokrytego mchem czy brudem atmosferycznym przed impregnacją wymaga dokładnego mycia i czyszczenia ciśnieniowego. Impregnaty tworzą bezbarwną powłokę, która wnikając w materiał, wzmacnia jego strukturę, działa hydrofobowo oraz nadaje dachówce nowszy i ładniejszy wygląd. Impregnaty zabezpieczają beton i ceramikę przed szkodliwym działaniem wody i promieni UV do 10 lat.

Malowanie dachówki betonowej i ceramicznej to najlepszy sposób zabezpieczania dachu i odświeżenie jego wyglądu. Użycie specjalistycznych farb do betonu lub ceramiki nadaje nowy wygląd Twojej nieruchomości, która w ten sposób zyskuje na wartości. Mówi się, że dach maluje się dla sąsiadów i po części to prawda. Pomalowany dach robi doskonałe wrażenie, a jednocześnie jest zabezpieczony. Należy pamiętać, że malowanie zabezpiecza dach na 10-25 lat, a proces przygotowania dachu do malowania unicestwia mikroorganizmy szkodliwe dla naszego zdrowia. Więcej o malowaniu dachu możesz poczytać tutaj.

Odgrzybianie jest kolejną formą prawidłowej konserwacji pokryć dachowych, która polega na nałożeniu preparatów na glony, mech, algi i porosty. Usługa polega na aplikacji specjalnych środków za pomocą agregatu lub spryskiwaczy. Czynności te należy wykonywać 1-2 razy w roku, a cały proces jest stosunkowo niedrogi, ale bardzo skuteczny. Pokrycia nie wymagają mycia ciśnieniowego przed odgrzybianiem. Jeśli zauważysz, że dachówka powoli zaczyna pokrywać się zielonym nalotem, reaguj natychmiast poprzez kontakt z nami.

Nasz specjalista na podstawie stanu uszkodzeń określi i doradzi formę zabezpieczenia.

Antykorozja pokryć dachowych, elewacji, konstrukcji stalowych

Korozja to proces niszczenia metali poprzez utlenianie się żelaza z powierzchni. Żelazo w ten sposób stara się powrócić do swojej pierwotnej postaci, czyli sypkiej. Jeśli dachówka wykonana z metalu zaczyna korodować i chcesz powstrzymać ten proces, to dobrze trafiłeś. Nasze doświadczenie pozwoli skutecznie zatrzymać ten proces i właściwie zabezpieczyć pokrycie dachowe.

Jeśli pierwotna warstwa zabezpieczająca uległa już zniszczeniu na skutek czynników mechanicznych, fizycznych lub chemicznych, oznacza to, że konieczne jest malowanie blachy.

Zabezpieczenie blachodachówki, blachy trapezowej, blachy falistej, płyt obornickich, płyt warstwowych jest szczegółowo określone przez pewne normy, według których działamy dla najlepszej skuteczności.

Malowanie dachu blaszanego to praktycznie jedyny sposób na zabezpieczenie pokrycia dachowego, przy czym koszty są bardzo niskie w porównaniu do wymiany, więc warto rozważyć tego rodzaju działanie, aby nie dopuścić do konieczności zainwestowania w nowe pokrycie. Proces zabezpieczenia dachu blaszanego odbywa się w kilku etapach, o których więcej możesz poczytać na naszym blogu.

Na wstępie odbywa się Przygotowanie podłoża do malowania, czyli w skrócie: mycie ciśnieniowe, odtłuszczenie, usuwanie korozji, odpylenie. Jest to najważniejszy proces i nie można tutaj popełnić błędu, gdyż jakość wykonania tego etapu ma bezpośredni wpływ na trwałość i wytrzymałość powłoki antykorozyjnej.

Ostatnim etapem jest nałożenie warstwy zabezpieczającej. Powłoka malarska zabezpiecza dachówkę na wiele lat. Dokładne określenie czasu działania warstwy zabezpieczającej zależy od systemu malarskiego, jaki użyjemy. Nasi specjaliści po otrzymaniu podstawowych danych dobiorą najlepszy i najkorzystniejszy cenowo system. Podsumowując, systemy malarskie powinny zabezpieczyć dach od 10 do 25 lat, ale zależy to od bardzo wielu czynników w tym doświadczenia oraz wiedzy osób, które wykonują cały proces.

Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie i zaawansowaną wiedzę w zakresie zabezpieczenia antykorozyjnego dachu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać optymalne rozwiązanie dla każdego przypadku. W ostatnim czasie uzyskaliśmy certyfikat wydany przez TUV NORD oraz wsparcie inspektorów z wieloletnim doświadczeniem. Możemy pochwalić się współpracą z najlepszymi dostawcami farb na świecie, takimi jak Jotun, Sigma, Baril, Hempel i wielu innych.

Malowanie dachów

Zabezpieczenie gontu bitumicznego, papy

Gont lub papa to materiały bardzo powszechne w pokrywaniu dachów. Jednak i ten rodzaj pokrycia wymaga konserwacji, aby wydłużyć jego użyteczność. Większość posiadaczy tego typu pokryć najczęściej nie podejmuje żadnych działań, aż do momentu, kiedy warstwa ochronna, jaką jest posypka, wykruszy się całkowicie. Niestety jest to błąd często kończący się koniecznością zerwania pokrycia i wymianą papy lub gontu. Dodatkowo papa nagrzewa się, przez co temperatura w pomieszczeniach jest bardzo wysoka – na szczęście mamy również na to sprawdzone sposoby.

Impregnacja i malowanie gontu i papy najskuteczniejsze jest zaraz po ułożeniu, gdzie najwięcej posypki jest sklejane do bitumu. Takim sposobem wydłużamy żywotność, odbijamy promieniowanie UV i wzmacniamy powierzchnię. Na tym etapie nie jest wymagane mycie i czyszczenie papy lub gontu, co jest dodatkowym argumentem, aby podjąć się impregnacji i malowania zaraz po ułożeniu. Jeśli posiadasz nową papę lub gont bitumiczny zabezpiecz posypkę warstwą impregnatu, lub farby. Według producentów odpadanie warstwy zabezpieczającej od bitumu następuje bardzo szybko, co możesz zaobserwować w rynnach.

Powłoki odbijające promieniowanie słoneczne to system, który powoduje obniżenie temperatury nawet o kilka stopni w pomieszczeniach, gdzie dach jest pokryty papą. Dzięki odbijaniu promieniowania cieplnego nasze powłoki potrafią wygenerować zauważalne oszczędności pracy klimatyzatorów. Sprawia to, że wydatki na farby odbijające promieniowanie słoneczne szybko się zwracają w niższych rachunkach za prąd. Zabezpieczenie dachu powłokami odbijającymi promieniowanie to również wydłużenie żywotności papy.

Membrany poliuretanowa hydroizolacyjna stosowana jest zarówno przy nowych dachach, jak również do renowacji papy, gontu, balkonów czy betonu. Tworzy bezszwową powłokę, którą można położyć bez zrywania starej papy, gontu bitumicznego, płyt azbestowych. Jest to doskonały system, który nie generuje kosztów utylizacji starych pokryć.

Znając znaczenie zabezpieczania dachów oraz różne metody, które można wykorzystać, przeanalizuj potrzeby swojego pokrycia dachowego, pamiętając, że regularna konserwacja i zabezpieczenie to najskuteczniejsze metody, aby inwestycja w pokrycie dachowe była na wiele lat.